📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

5 kroków do wyznaczania skutecznych celów językowych

Być może jesteś jedną z osób, która pod koniec grudnia postanowiła, że w 2019 roku nauczy się w końcu języka angielskiego. Świetnie! Tylko co to właściwie znaczy? W zależności od poziomu, na którym obecnie jesteś ten „cel” na 2019 może znaczy wiele różnych rzeczy i prawdopodobnie w ogóle się nie wydarzy tak, jak byś chciał.

Jak w takim razie wyznaczać sobie skuteczne cele związane z nauką języka? Najpopularniejszym chyba sposobem jest metoda SMART, która składa się z pięciu kroków, które pomogą Ci skutecznie osiągnąć swój językowy cel w 2019.

1. S – Specific

Cel musi być jak najbardziej precyzyjny i konkretny. Jak już ustaliśmy „nauczę się języka” w ogóle nie wpada pod tę kategorię, bo dla mnie może znaczyć coś całkiem innego, niż dla Ciebie. Inna sprawa jeśli Twoim celem będzie nauczenie się 1000 nowych słówek do końca roku. Konkretny? Konkretny!

2. M – Measurable

Cel musi się dać zmierzyć. Jeśli nie możesz tego zmierzyć, nie jest to dobry cel. Jeśli Twoim celem była liczba słówek do nauczenia jest to jak najbardziej mierzalne i dość oczywiste. Co jednak jeśli Twój cel jest związany na przykład z jakimś osiągnięciem jakiegoś konkretnego poziomu? W tej sytuacji cel możesz zmierzyć dzięki przystąpieniu do egzaminu (tak, matura też się liczy 🙂 ) i ustaleniu jaki wynik chcesz osiągnąć? Zdanie egzaminu FCE na minimum B jest całkiem dobrze mierzalnym celem. Samo zdanie egzaminu też celem mierzalnym jest bo określa nam to minimalna liczba punktów, żeby osiągnąć próg zdawalności.

3. A – Achievable / Ambitious

W tym punkcie pojawiają się dwie opcje i osobiście będą za opcją Achivable czyli możliwy do osiągnięcia. Na przykład, jeśli jesteś osobą, która pracuje na pełen etat, jest po ślubie, ma dzieci, uprawiasz dodatkowo sport i dopiero zaczynasz się uczyć języka i chce do końca roku zdać egzamin FCE może być to trudne do osiągnięcia bo może być Ci trudno znaleźć czas na naukę w natłoku obowiązków. Możesz jednak spokojnie przygotować się do The Preliminary English Test (PET) a w kolejnym roku postawić sobie kolejny cel.

4. R – Relevant / Realistic

Skoro w poprzednim punkcie ustaliśmy, że chcemy, żeby nas był możliwy do osiągnięcia to tutaj proponuję opcję Relevant czyli właściwy dla Ciebie (Achivable wg mnie zawiera w sobie Realistic). Jeżeli obecnie jesteś jeszcze w szkole i przed Tobą egzamin maturalny, do którego wiesz, że musisz się lepiej przygotować to nie ma za bardzo sensu wyznaczanie celu językowego związanego z nauczeniem się 1000 nowych słów związanych z Business English. W maturze Ci to za bardzo nie pomoże a wiesz, że i tak musisz się do niej przygotować. Business English może poczekać na później.

Jeśli jednak egzamin nie jest dla Ciebie w ogóle kwestią i z angielskim radzisz już sobie nieźle to może warto zastanowić się nad celem, który połączy Twoje zainteresowanie z nauką angielskiego? Celem wtedy może być obejrzenie 100 filmików na temat Kinowego Uniwersum Marvela na YouTube w języku angielskim i przy każdym wypisanie słówek, których jeszcze nie znałeś? Byłoby ciekawie co?

5. T – Time bound

Na koniec określ swój cel w czasie. Dzisiaj dobrym pomysłem byłoby wyznaczenie celów na kolejny rok. Oczywiście przy całym roku warto też wyznaczać mniejsze cele na poszczególne miesiące, żeby na starcie nie skazać się na porażkę bo cel wyda nam się bardzo wymagający.

W tym miejscu dobrze będzie zaplanować swoją pracę, podzielić ją na mniejsze etapy i dzięki temu nasz wielki cel na 2019 rok będzie rewelacyjną rozwojową przygodą.

BONUS 1 – Zapisz swój cel

Badania pokazują, że osoby, które mają zapisane cele są znaczeni skuteczniejsze w ich realizacji od osób, które celów nie zapisują. Badanie z Dominican University pokazało, że grupom badanych, które zapisywały cele udało się osiągnąć 50% więcej, niż tym, którzy cele mieli „w głowie”.

BONUS 2 – Miej osobę, która Cię z niego rozliczy

Nic tak nie mobilizuje jak osoba, która rozlicza nas z naszej pracy. Pomocne może być wyznaczenie celów w parze z kimś innym i wspólna praca, ale możesz też napisać o swoim celu na Facebook’u i pisać o swoich postępach.

Podejmij wyzwanie

Jeśli chcesz skuteczniej realizować swoje językowe cele dołącz do naszego wydarzenia na Facebook’u i otrzymaj dawkę motywacji od innych osób uczących sie angielskiego w 2019 roku.

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳