📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

8 pomysłów na naukę słówek po angielsku

Wszystkich słówek, zwrotów i wyrażeń, które warto znać, nie znajdziesz w podręcznikach czy bazach słówek. A nawet te, które tam są, czasami po prostu nie wchodzą do głowy. Widzisz to jedno czwarty raz i wciąż nie pamiętasz, co oznaczało, chociaż sprawdzałeś już kilka razy. Każdy uczy się inaczej i inaczej zapamiętuje, dlatego poniżej aż 8 sposobów na naukę słówek, z których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

1. Łącz i kojarz podobne słowa

Działaj na indywidualnych skojarzeniach, zarówno z angielskim jak i z polskim. Prosty przykład: komuś zapamiętanie takiego „patient” – cierpliwy, może ułatwić polska fraza „cierpliwy pacjent”. Podobne? Działa? Tak samo można kojarzyć ze sobą trudniejsze słówka, z podobnego brzmienia lub pisowni. Dużo angielskich słówek to łączenia innych, rozmaite przekształcenia, których znaczenie zmienia się tylko delikatnie i jest łatwe do zapamiętania. Nie utrudniaj sobie sprawy i zmuszaj się do zapamiętania dwóch słów, gdy wystarczy jedno!

2. Zapamiętuj teksty piosenek

Wystarczy jedna fraza w refrenie, by zapamiętać całe wyrażenie raz i dobrze. Idealny przykład? Refren z piosenki z Dirty Dancing – „I have the time of my life” (idiom, który oznacza „świetnie się bawię, przeżywam wspaniałe chwile jak nigdy w życiu). Przesłuchasz raz i nie musisz więcej się uczyć.

3. Oglądaj filmy po angielsku

Jeśli jesteś początkujący, to najlepiej jakieś dla dzieci, nawet tych malutkich. Kreskówki, disney, cokolwiek. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, nie powinieneś mieć żadnego problemu z oglądaniem pełnometrażowych filmów albo serialów po angielsku, a w razie problemu zawsze najlepiej działa opcja włączenia angielskiego dźwięku i angielskich napisów jednocześnie. Dzięki temu w tym samym czasie możesz osłuchiwać się z językiem, akcentem, brzmieniem poszczególnych fraz i widzieć ich pisownię. To także ułatwia znacznie zrozumienie.

4. Rozmawiaj z ludźmi mówiącymi po angielsku

Nie bój się tego, nawet jeśli popełnisz błąd. Przy mówieniu to normalne, nie masz tyle czasu na zastanowienie się nad poprawnością. Nic jednak tak dobrze nie uczy. Nawet rozmowa z polskimi przyjaciółmi po angielsku tego nie zastępuje. Rozmawiając z osobą, z którą nie masz innego wspólnego języka niż angielski, sprawia, że nie zostaje tobie opcja wyrażenia trudnej myśli po polsku. Musisz znaleźć sposób, żeby przekazać im właściwy komunikat.

5. Staraj się myśleć po angielsku

Myśleć, albo mówić do samego siebie. Nawet próbuj opowiadać sobie jakieś historie. Na pewno trafi ci się przy okazji zwrot czy słówko, które nie wiesz, jak powiedzieć po angielsku, możesz je zapamiętać i sprawdzić. Poza tym wykorzystywanie słówek – nawet w taki sposób – bardzo pomaga utrwalić je w twojej pamięci.

6. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj!

Czytaj, pisz i wymawiaj słowa po kilka razy, jeśli konieczne. Zapisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu, jeśli jesteś wzrokowcem i to pomaga tobie je zapamiętać. I używaj ich jak najczęściej. Jeśli kilka razy zobaczysz jakieś słowo w różnych kontekstach, sprawdzisz je nawet po kilka razy, szybciej wejdzie tobie do głowy, często nawet samoistnie.

7. Ucz się całych wyrażeń a nie tylko pojedynczych słów

Chociaż samo znaczenie pojedynczego słowa jest ważne, kontekst odgrywa równie dużą rolę. Niewiele fraz i kolokacji angielskich bezpośrednio odpowiada polskim. Często jedno polskie słowo ma kilka różnych angielskich odpowiedników, które nie zawsze można ze sobą zamieniać i dlatego potrzebna jest znajomość całych fraz, idiomów i zestawień, by wiedzieć jak ich właściwie używać.

8. Dużo czytaj po angielsku

Gazety, ksiażki, albo chociaż opowiadania czy blogi czy cokolwiek. Jest tam wiele słówek i wyrażeń, których nie znajdziesz w słowniku czy podręczniku. Możesz nauczyć się zarówno formalnych fraz, jak i tych używanych na co dzień. Jeśli chcesz się naprawdę uczyć mówić po angielsku, to dobry sposób by zacząć.

A ty? Masz jakieś pomysły, a może swoje własne wypróbowane sposoby na naukę słówek? Podziel się!

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳