📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

9 cytatów, które zmotywują cię do nauki angielskiego (część 1)

Czujesz się czasami, jakby brakowało tobie motywacji do nauki angielskiego? Nieważne, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany, zawsze przychodzi moment, w którym masz wrażenie, że nie robisz żadnych postępów, pomimo tego, że się starasz. Poddajesz więc się? Oczywiście, że nie! Poniżej znajdziesz listę inspirujących cytatów, które zmotywują cię do dalszego uczenia się angielskiego.

„Uczenie się to nie jest sport do obserwowania.”

Donald Blocher

Innymi słowy, niczego się nie nauczysz, jeśli nie weźmiesz się do nauki. Stanie z założonymi rękami i czekanie, aż sukces sam przyjdzie, raczej nic nie da. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz nad tym pracować i tyle! Nie ma innej drogi.

„Uczenie się jest jak wiosłowanie w górę rzeki – nieposuwanie się naprzód oznacza pozostawanie w tyle. „

chińskie przysłowie.

Nad językiem trzeba cały czas pracować. Nigdy nie nadejdzie moment, w którym będziesz go znał doskonale. Zawsze jest coś więcej do nauczenia się, a jeśli staniesz chociaż na chwilę w miejscu, „nurt rzeki” zaniesie cię w tył. Możesz wiele stracić i wiele zapomnieć. Dlatego warto cały czas używać angielskiego i codziennie uczyć się czegoś nowego.

„Możesz otrzymać pomoc od nauczycieli, ale będziesz musiał nauczyć się wiele samemu, siedząc sam w pokoju.”

Dr Seuss

Nad językiem trzeba cały czas pracować. Nigdy nie nadejdzie moment, w którym będziesz go znał doskonale. Zawsze jest coś więcej do nauczenia się, a jeśli staniesz chociaż na chwilę w miejscu, „nurt rzeki” zaniesie cię w tył. Możesz wiele stracić i wiele zapomnieć. Dlatego warto cały czas używać angielskiego i codziennie uczyć się czegoś nowego.

„Podziwiam ludzi, którzy odważają się wziąć język, angielski, zrozumieć go i zrozumieć jego melodię.”

Maya Angelou

To cytat dla tych, którzy umieją w miarę albo i lepiej posługiwać się angielskim. Rozumienie języka i słówek, a rozumienie jego „melodii” to dwie zupełnie różne sprawy. Tu potrzebne jest więcej niż język – konteksty, a także kultura, wszystko, by zrozumieć sens, emocje i piękno języka. Ktoś, kto potrafi zrozumieć i odczytać piękno w poezji po angielsku, na pewno rozumie już tę „melodię”. Dlatego – to, co powtarza się tu dość często – nawet jeśli jesteś zaawansowany, jest zawsze jeszcze coś dalej, coś więcej do nauczenia się, więcej do zrozumienia.

„Jakość naszych myśli ze wszystkich stron wyznacza nasza zdolność w języku.”

J. Michael Straczynski

Jeśli chcesz posługiwać się angielskim, to naprawdę warto znać go dobrze. Po co? Żeby mieć pewność, że nie nastąpi sytuacja, w której zapomnisz tego jednego kluczowego słowa, przez które cała twoja wypowiedź straci sens i nagle BANG BANG! nie będziesz mógł wyrazić na głos tego, co myślisz. Niefajna sprawa.

„Pracowałam tak ciężko, jak mogłam. Nie mówię jeszcze płynnie ani biegle, ale czuję, że naprawdę zrobiłam postęp. Język jest piękny.”

Lisa Williams

Tak jak wspomniano na początko – przychodzą momenty, w których ten postęp jest mały. Albo prawie niewidoczny, przynajmniej dla ciebie. Właśnie. Przynajmniej dla ciebie, bo nam samym często trudno zobaczyć postęp, który zrobiliśmy, chociaż inni widzą go wyraźnie. Ważne, żeby się nie zniechęcać i przede wszystkim „zakochać” w tym języku, bo angielski jest naprawdę piękny.

„Ci, którzy nie wiedzą nic o obcych językach, nie wiedzą nic o ich własnym. „

Johann Wolfgang Goethe

Poznawanie nowego języka to trochę też odkrywanie swojego. Nagle napotykasz na jakiś ciekawy zwrot czy idiom i zaczynasz się zastanawiać „hm, jakbym to powiedział po polsku?”. Orientujesz się, ile jest różnic i tego, że niektóre zdania są kosmicznie trudne do przetłumaczenia z angielskiego na polski albo na odwrót. (Wielki podziw i szacunek dla tych, którzy tłumaczą książki, albo (co chyba jeszcze trudniejsze) piosenki.)

„Nie ma żadnych sekretnych sposobów na sukces. On jest wynikiem przygotowania, ciężkiej pracy i uczenia się na błędach. „

Colin Powell

Nie polecam wierzenia w reklamy typu „dzięki temu ultramagicznemu sposobowi nauczysz się angielskiego w tydzień!”. Angielski jest jednym z łatwiejszych języków obcych, to prawda, ale może warto się najpierw zastanowić, jak wygląda to „nauczenie się w tydzień” i ile tak naprawdę będziesz dzięki temu umiał. Być możę dogadasz się z automatem biletowym na dworcu, ale na więcej lepiej liczyć.

„Czy to nie przyjemne, by się uczyć i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś?”

Konfucjusz

Ostatnie – pamiętaj, że uczenie się angielskiego to powinna być przede wszystkim dobra zabawa i przyjemność dla ciebie. Nie nauczysz się wiele, jeśli cię to nudzi i nie interesuje. Oczywiście, niektóre nudne elementy trzeba przejść – jak na przykład wkuwanie słówek – ale jeśli chcesz mówić po angielsku i lubisz ten język, będzie tobie o wiele łatwiej.

Mamy nadzieję, że coś z tego, co wybraliśmy do tego artykułu pomoże Ci jeszcze skuteczniej wziąć się do nauki i odnajdować dodatkową motywację kiedy jest najbardziej potrzebna.

Co możesz z tym zrobić teraz?

  • wybierz sobie cytaty, które do Ciebie najbardziej przemawiają i zapisz sobie w takim miejscu, żeby łatwo było do nich wrócić
  • najlepsze cytaty napisz w komentarzu! A może jest jakiś cytat, którego tutaj nie ma, a który Tobie pomaga?

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳