📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

9 sposobów na szybką naukę słówek

Bywa tak, że widzisz to słówko dziesiąty czy dwunasty raz. Sprawdzałeś je już dziewięć albo jedenaście razy i wciąż nie możesz go zapamiętać.

Gdyby to było tylko jedno słówko, to jeszcze nie tak źle. Gorzej, gdy jest ich masa.

Tak naprawdę żaden człowiek nie zna wszystkich słów w żadnym języku. Poza tym, że język ewoluuje przez cały czas, zmienia się, tworzą się nowe słowa, są jeszcze takie, których używamy rzadko albo i wcale, ale trzeba je znać, albo słówka charakterystyczne dla danego środowiska.

Trudno to już ogarnąć we własnym języku, a co dopiero w obcym. Dlatego wielu uczącym się angielskiego to właśnie słownictwo sprawia największy problem. Poniżej jednak pokażemy wam 9 sposobów na szybszą naukę słówek, które pomogą wam nauczyć się dziennie o wiele więcej nowych słów.

1. Kiedy uczysz się nowego słówka, sprawdź wszystkie jego formy

W angielskim, inaczej niż w polskim, jedno słowo może być zarówno np. przymiotnikiem, jak i rzeczownikiem. Tak na przykład jest ze słówkiem good – oznacza jako przymiotnik „dobry”, ale może też być użyte jako czasownik w znaczeniu „dobro”.

Takich przykładów jest o wiele więcej: bruise jako rzeczownik oznacza „siniak, obtłuczenie”, a jako czasownik – „posiniaczyć, zranić, skrzywdzić”. To akurat są dosyć proste i oczywiste przykłady, ale przyda się spojrzeć na to przy tych trudniejszych.

Nawet jeśli forma dla różnych części mowy nie jest ta sama, dobrze sprawdzić mimo wszystko, jak na przykład od rzeczownika logic powinno się tworzyć przymiotnik i przysłówek – odpowiednio logical logically, antonimy to illogical, illogically. Poznając jedno słówko przy okazji poznajesz kolejnych kilka.

2. Słowa w angielskim mają różne znaczenia

To bywa zniechęcające, kiedy wrzucasz w słownik w internecie jakieś słówko i dostajesz piętnaście definicji… Na odstresowanie: tak naprawdę większość z nich kręci się wokół tego samego „znaczenia” i różnią się tylko detalami. (Np. definicja break – złamać, rozbić, połamać, zerwać, przerwać i tak dalej – tłumaczenia są różne, ale w podobnym stylu).

Jednak są też takie, które nadają słowu zupełnie inne znaczenie – i tych warto się nauczyć. Najlepszą regułą jest, by oczywiście wszystkie definicje sobie przeczytać, razem z przykładami, jeśli są, ale zapamiętać za każdym razem przynajmniej 2-3 z nich. To optymalna liczba, która sprawi, że zrozumiesz dane słowo i będziesz potrafił go użyć – a przecież o to tu chodzi.

3. Kolokacje

Na co komu słowo, jak nie wiadomo, jak go użyć? Uczysz się jakiegoś nowego przymiotnika – np. terrified, ale co zrobisz z tym słowem samym w sobie? Przecież chcesz je wykorzystać w zdaniu. I tu musisz wiedzieć, że aby powiedzieć „przerażony czymś” mówimy terrified of something. Nie ma mowy o żadnym innym przyimku.

Jak sprawa działa z innymi częściami mowy? Rzeczownik height (wysokość) też ma swoje określone kolokacje, słowa z którymi go najczęściej się łączy. Możemy powiedzieć na przykład average height, great height, low height, full height  i takich połączeń jest o wiele więcej.

Niestety, to jest indywidualna sprawa dla każdego słowa, więc trzeba się jej nauczyć. Jak? Wkuwanie słownika raczej nic nie da, najczęściej będziesz musiał sprawdzić te kolokacje parę razy – sprawę utrudnia ich ilość dla każdego wyrazu, po jakimś czasie wszystko się miesza. Można je ewentualnie zapisać w jakimś notatniku/przykleić na ścianie – o ile do tego później zajrzysz.

4. Idiomy i wyrażenia

To także bardzo pomaga w uczeniu się nowych słówek. Angielski w dużej ilości (mówimy tu szczególnie o odmianie mówionej) składa się z idiomów, phrasal verbs, wyrażeń, których nie da się dosłownie przetłumaczyć. Albo da się, ale to nie ma żadnego sensu. To jest również bardzo ważne przy nauce nowych słówek – przy okazji sprawdzania definicji, znaczeń, form i kolokacji, warto sprawdzić też wyrażenia, w których występuje dane słowo. Mamy słowo air, oznaczające powietrze i mamy przy okazji wyrażenie be up in the air, odnoszące się do planów, które oczywiście nie wiszą sobie dosłownie w powietrzu na wietrze, ale są niepewne, wstępne, tymczasowe.

5. Końcówka -tion

Wiele, naprawdę wiele słów z tą końcówką w większości języków brzmią niemal identycznie i w związku z tym praktycznie nie trzeba ich tłumaczyć, ani sprawdzać, bo już je znamy. W polskim akurat tej końcówce odpowiada -cja. Mamy więc dla przykładu:

emotion – emocja

tradition – tradycja

portion – porcja

information – informacja

Wszystkie je niemal w tej samej postaci znamy po polsku.

6. Dziesiątki innych słów, które brzmią niemal tak samo

Zarówno w polskim, angielskim, ale wiele z nich nawet w innych językach. Przykładów nawet nie trzeba tłumaczyć:

organism, aquarium, antidepressant, caramel, cocktail, scandal, continent

7. Uwaga!

Istnieje niestety grupa słów, która może brzmieć łudząco podobnie do polskiego języka (co teoretycznie oznacza, że mają również podobne znaczenie) – ale niestety ich tłumaczenie będzie zupełnie różne. W ten sposób działa np. słówko eventually, które może nam się automatycznie błędnie skojarzyć z polskim „ewentualnie”. Dlaczego błędnie? Dlatego, że tak naprawdę oznacza „w końcu, ostatecznie”, jest praktycznie synonimem słówka finally.

Dlatego warto sprawdzić każde nowe słówko, które napotykasz nawet jeśli wydaje się, że powinieneś je bez problemu zrozumieć. Jeśli sprawdzisz i rzeczywiście będzie miało to samo znaczenie, co polski odpowiednik – nie ma problemu, nie musisz się go nawet uczyć, a jeśli nie – to trzeba je zapamiętać z czerwonym wykrzyknikiem.

8. Kiedy uczysz się nowego słówka, wrzuć je w Google i wejdź w grafikę

Znajdziesz tam mnóstwo, naprawdę mnóstwo obrazków zarówno poważnych, jak i śmiesznych, które pomogą tobie zapamiętać to słówko. Ludzki mózg polega w dużym stopniu na pamięci wzrokowej – więc to na pewno tobie dużo ułatwi.

9. 100 najpopularniejszych słów

One stanowią 50% dziennie używanego angielskiego. Oczywiście, przy ich pomocy nie będziesz komunikować się na zaawansowanym poziomie, ale to taka „sieć bezpieczeństwa”, dzięki której, o ile ją opanujesz, będziesz mógł się czuć o wiele swobodniej i pewniej.

Zajrzyj do list słówek na blogu: 100 najpopularniejszych czasowników, 100 najpopularniejszych rzeczowników, 100 najpopularniejszych przymiotników.

Znajdź nas na instagramie, gdzie codziennie wrzucamy nowe słówko dnia razem z przykładami – to dobry sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczyć się nowego słowa, nawet podczas zwykłego przeglądania instagrama.

Obserwuj też bloga – będą tu wrzucane różne zestawy słówek, wyrażeń i idiomów oraz inne triki, jak lepiej nauczyć się angielskiego.

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳