📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

Jak przekonać dziecko do nauki języka obcego?

Rodzice dzieci w wieku szkolnym czasem stają oko w oko z problemem braku chęci do nauki swoich latorośli. Jeśli ani prośbą, ani groźbą nie jesteś w stanie zmotywować pociechy do zdobywania nowych umiejętności językowych, warto poszukać rozwiązania tego problemu. Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego? Poznaj 4 niezawodne metody!

Pokaż dziecku, że nauka to świetna zabawa

Chyba nikt nie lubi godzinami przesiadywać nad trudnym i nieciekawym zadaniem. Dzieci także za tym nie przepadają. Pokaż im, że nauka może być świetną zabawą. Wspólnie przeglądajcie strony z anglojęzycznymi zagadkami, grami, piosenkami – jest w czym wybierać! A może zaproponuj grę, w której posługiwanie się językiem obcym będzie tylko dodatkiem? Spróbuj zaprosić swoje dziecko do zabawy słownej.
Używanie języka obcego w trakcie rozrywki wspaniale odwraca uwagę od zachodzącego intensywnie procesu nauki, a przy okazji odpręża. Ważne jest także to, że zabawy w opowiadanie ośmielają dziecko do mówienia w obcym języku, co czasem samo w sobie jest problemem. W takich warunkach wiedzę przyswaja się o wiele szybciej i niejako przy okazji.

Pomóż dostrzec korzyści płynące ze zdobywania umiejętności językowych

Pomocne może też okazać się wskazanie dziecku, że nauka języków obcych to nie tylko sztuka dla sztuki. Prawdopodobnie sam miałeś kiedyś okazję używać zdolności językowych na wakacjach, pytając o drogę, robiąc zakupy albo czytając informacje z przewodnika po wyjątkowo ciekawym miejscu. Znajomość języków ułatwia podróżowanie i otwiera na nowe znajomości. Warto uświadomić to swojemu dziecku. Jeśli dostrzeże korzyści płynące z poszerzania wiedzy w tym zakresie, być może spojrzy na naukę łaskawszym okiem.

Daj dziecku dobry przykład i zacznij od siebie!

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się, naśladując nas, dorosłych. Sam daj dobry przykład i rozpocznij naukę czegoś nowego. W ten sposób pokażesz, że zdobywanie umiejętności jest ciekawym i wartościowym procesem. Czasem jest to trudne wyzwanie, ale z pewnością warto je podjąć. Poszerzaj swoje horyzonty i naucz swoją pociechę, że porażki i sukcesy to najlepsza droga do rozwoju!

Wspieraj dziecko w chwilach zwątpienia

Twoje dziecko zrozumiało, jak ważne jest zdobywanie umiejętności językowych i chętnie zabrało się do nauki? To wspaniale! Może jednak okazać się, że upragnione efekty nie przyjdą tak szybko, jakbyście tego pragnęli. W tym momencie najlepsze, co możesz zrobić, to mądrze wspierać pociechę. Niech wie, że wszystkie trudności można przezwyciężyć, a nauka nowych rzeczy nie zawsze przychodzi łatwo. Poznawanie i zapamiętanie słówek wymaga czasu i to jest zupełnie naturalne.
Pomagając dziecku przezwyciężyć przejściowe trudności, uczysz je bardzo ważnych umiejętności, które z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu. Niech nauka będzie przede wszystkim wspaniałą przygodą, a odrabianie lekcji nie kojarzy się z przymusem i zmarnowanym czasem. Pozytywne podejście i dużo cierpliwości potrafi zdziałać cuda!

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳