📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

Kiedy jest dobry moment, by dziecko zaczęło się uczyć języków obcych?

Na naukę nigdy nie jest za późno. A czy może być na nią zbyt wcześnie? Kiedy jest odpowiedni moment, aby dziecko zaczęło uczyć się języka obcego? Jeśli zastanawiasz się, czy twoja pociecha wkroczyła już w dobry wiek na rozpoczęcie przygody z nauką języków, odpowiedź brzmi: tak!

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Tak naprawdę nie ma dolnej granicy wieku, jeśli chodzi o naukę mowy. Nawet w brzuchu mamy dziecko słyszy rozmowy toczące się dookoła. Dlatego już niemowlęta potrafią rozpoznawać niektóre znane im dźwięki, a także melodię języka, jakim posługują się rodzice. W pierwszych miesiącach życia następuje intensywny rozwój, a jednym z jego etapów jest nauka mowy. W przypadku dzieci z rodzin dwujęzycznych – pociechy od samego początku zdobywają umiejętności niezbędne do porozumiewania się w obu znanych im językach. Jest to zupełnie naturalny proces uczenia się, który polega na naśladowaniu dorosłych.

Etapy nauki języków, czyli czego się spodziewać na początku drogi?

Jest wiele ośrodków oferujących naukę języka obcego dla dzieci. Zazwyczaj zajęcia językowe zaczynają się już w przedszkolu. Na takim początkowym etapie nauka przebiega w intuicyjny sposób. Maluchy uczą się słówek przy pomocy kolorowych obrazków, śpiewają piosenki po angielsku, bawią się kolorowankami. Czy tak może wyglądać prawdziwa nauka? Tak! Na początku dzieci powinny zapoznać się z nauczycielem, oswoić z grupą, a w międzyczasie miło spędzić czas. Przy okazji mają szansę usłyszeć często powtarzane pojedyncze słówka lub melodie, które łatwiej zapadają w pamięć. Dlatego odpowiedź na pytanie: od kiedy zacząć naukę języków obcych brzmi – im wcześniej, tym lepiej!

Kiedy zacząć naukę języka obcego?

O momencie rozpoczęcia nauki języka obcego decydują rodzice. Obserwując swoje dziecko, możesz określić, czy przyszła już pora na zorganizowane zajęcia w grupie. Warto dowiedzieć się, jakie metody stosowane są w wybranej przez ciebie szkole językowej. Być może sposób nauczania lub poziom nie będzie odpowiedni dla twojego dziecka. Wtedy edukacja nie będzie przebiegała zgodnie z planem, a malec szybko się zniechęci. Jeśli nie jesteś pewny, czy przyszedł już odpowiedni czas na rozpoczęcie nauki angielskiego, zapisz swoje dziecko na lekcję pokazową. Warto też porozmawiać z nauczycielem, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kiedy jest dobry moment by dziecko zaczęło się uczyć języków obcych

Pomoce naukowe dopasowane do wieku ucznia

Kolorowe karteczki, płyta z piosenkami, a może gra komputerowa? Warto uwzględnić wiek twojego dziecka podczas wybierania pomocy naukowych. Odpowiednio dopasowane w naturalny sposób wspomogą naukę języka obcego,wykorzystując wrodzoną ciekawość świata, jaką przejawiają wszystkie maluchy. Pamiętaj, aby nie stawiać przed dzieckiem trudnych zadań, z którymi nie ma szans poradzić sobie na obecnym etapie rozwoju. Z drugiej strony, zbyt proste ćwiczenia zdemotywują malca i sprawią, że straci on chęć do nauki.

Uważnie obserwuj swoje dziecko, cierpliwie wspieraj je w zdobywaniu nowych umiejętności, także tych językowych. Warto starannie wybrać moment, od kiedy twoje dziecko zacznie naukę języka obcego i wspólnie cieszyć się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu.

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳