Wakacje to oczywiście czas odpoczynku, intensywnego podróżowania, rozwijania swoich pasji czy nawiązywania nowych znajomości. Kończy się też nauka i trudno jest niekiedy znaleźć czas na usystematyzowanie wiedzy – powtarzanie słówek z języka obcego itd. Nikt jednak nie chce, aby cały wysiłek włożony przez długie miesiące w naukę poszedł na marne. Jak więc uczyć się języka obcego także w wakacje?
Filmy i seriale w języku obcym
Bardzo dobrym sposobem na naukę języków obcych i to nie tylko w okresie wakacyjnym jest oglądanie telewizji, filmów czy seriali w oryginalnym języku. Seriale mają tę zaletę, że na ogół bazują na języku potocznym, codziennym. Zwroty w nich wykorzystywane mogą przydać się w normalnej konwersacji. Jednak w praktyce nie ma dużego znaczenia, co się ogląda. Ważne jest, aby sprawiało to przyjemność i pozwalało rozwijać słownictwo. Pozwala to także osłuchać się z danym językiem.
Dobrym rozwiązaniem jest też słuchanie np. angielskojęzycznego radia. Treść nie jest tutaj istotna. Ważne jest to, aby po prostu słuchać po angielsku. Nie trzeba oczywiście rozumieć wszystkiego. Mózg człowieka z czasem zaczyna samodzielnie przyswajać i rozumieć informacje.
Gry komputerowe a nauka języka obcego
Chyba niewiele osób kojarzy gry komputerowe z nauką języka obcego, a szkoda. Gry video , a przede wszystkim gry RPG to doskonały sposób na naukę czytania, słuchania czy mówienia w języku obcym, najczęściej angielskim. To również świetna okazja na poznanie nowych osób z całego świata. Gry video to źródło rozrywki na wiele godzin, a przy okazji zapewniają one praktykę językową. Wymagają bowiem na ogół wykorzystywania danego języka obcego w czasie rozgrywki. Nie trzeba na starcie wcale znać wszystkich słów – to przyjdzie z czasem.
Czytanie książek w oryginale
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że czytanie książek rozwija słownictwo i pomaga w rozumieniu tekstu. Przy okazji to nie lada przyjemność. Obecnie wiele tytułów bez problemu można znaleźć w księgarniach czy bibliotekach także w oryginale. W ten sposób można podszlifować swój język obcy, a przy okazji miło spędzić czas. Na starcie warto postawić jednak na wersje uproszczone zwane readersami. Są one dostosowane do poziomu zaawansowania czytelnika. Dla osób początkujących przeznaczone są tytuły napisane językiem prostym, które zawierają dość ograniczoną liczbę słów i nie są skomplikowane pod względem gramatycznym.
Dlaczego języków obcych należy uczyć się przez cały rok?
Wiele osób, zwłaszcza dzieci, uczy się systematycznie przez 9-10 miesięcy. Potem następują wakacje i 2-3 miesiące przerwy od nauki. Brak kontaktu z językiem obcym skutkować może zapomnieniem wielu słówek i zasad gramatycznych, które zostały wcześniej przyswojone. Niekiedy trzeba nowy rok szkolny zacząć niemal od zera.
Eksperci są zdania, że długa wakacyjna przerwa w nauce języka obcego może rzeczywiście spowodować duży spadek jego znajomości. Dodatkowo wiele osób po wakacjach traci motywację do nauki. Sporo materiału trzeba powtórzyć i niektórym trudno jest zacząć znowu normalny tryb funkcjonowania. Tymczasem za rok kolejne wakacje i tak w kółko. Osoby starsze, które już nie uczą się w szkole czy nie studiują, często po takiej wakacyjnej przerwie do kursu już nie wracają. Kończy się ich zapał do nauki języka obcego. Przy okazji tracą spory ułamek zdobytej już wiedzy.
Jak skutecznie uczyć się języków obcych przez cały rok?
Przede wszystkim nie można żyć tylko i wyłącznie trybem roku szkolnego, który wcale idealny nie jest. Język obcy nie powinien być traktowany jako jeszcze jeden przedmiot do nauki. To narzędzie, które wykorzystać można z powodzeniem do realizowania zawodowych i osobistych celów. Powinien stanowić część życia. Nie da się zrobić od języka obcego wakacji w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Warto cały czas się go uczyć, chociaż niekonieczne w szkolnej formie. W końcu nikt nie chce w czasie urlopu siedzieć w książkach.
Język obcy można jednak szlifować na wiele różnych sposobów. Najprostszym są chyba zagraniczne wyjazdy, gdzie język wykorzystać można w praktyce. Warto ponadto oglądać telewizję w języku obcym czy czytać książki w oryginale. Można się też pokusić o zapisanie na kurs online.
Nauka języka obcego w wakacje
Generalnie języka obcego warto uczyć się przez cały rok, także w okresie wakacyjnym. Jednak zmianie może ulec forma nauki, przyswajania wiedzy. W wakacje może być to nauka poprzez zabawę i praktykę. Wówczas można uniknąć sytuacji, gdy we wrześniu sporo informacji trzeba sobie przypominać. Zachowana jest bowiem ciągłość procesu poznawania języka. Łatwiej jest do niego wrócić po dłuższym urlopie. W czasie wakacji warto mieć z językiem obcym kontakt i to najlepiej regularny.
A może nauka języka obcego online?
Oczywiście sporo jest zwolenników lekcji prowadzonych stacjonarnie, ale w praktyce bardzo dobrze sprawdzają się też zajęcia językowe online. Mają one naprawdę ciekawą formę i są bardzo efektywne. Jeśli tylko ktoś ma chęci do nauki, może to zrobić bez wychodzenia z domu.
Wakacyjna przerwa do nauki języka obcego?
W wakacje jak najbardziej warto uczyć się języka obcego, ale oczywiście nie trzeba przeznaczać na to swojego całego wolnego czasu. Krótka przerwa jest nawet wskazana, aby móc przewietrzyć głowę. Nie może być jednak za długa, aby wiedza z niej nie wyparowała. Potem trudno jest do nauki wrócić, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Warto przypomnieć sobie wówczas, jak duża jest już wiedza i uświadomić, że ma ona realną wartość.
Organizując wakacje, dobrze jest sobie z góry zaplanować czas na naukę języka obcego i odpoczynek od niego. Idealnie, gdy przerwa pokrywa się z wakacyjnym wyjazdem czy czasem przeznaczonym na inne zajęcia. Efektywna przerwa pozwala zregenerować siły i powrócić do nauki z dużym zapałem. Jeśli ktoś nie chce z nauki całkowicie zrezygnować nie musi, ale warto postawić na nieco lżejsze jej formy. Można czytać książki w oryginalne, oglądać seriale i filmy bez napisów czy zapisać się na zajęcia językowe online.