📱 +48 577 500 850

Dawniej “Angielski dla każdego”

Niezbędny element w skutecznej nauce angielskiego nastolatka

Znajomość angielskiego to trochę jak supermoc – otwiera przed tobą cały świat, daje dostęp do milionów informacji i pozwala na komunikację z ludźmi z każdego zakątka globu. Ale, jak to z supermocami bywa, wymaga ona czasu i wysiłku, by ją opanować. No i tu pojawia się problem. Jak skłonić nastolatka, aby zdecydował się na tę supermoc zamiast wybrać granie na Xboxie, oglądanie TikToka czy ciągłe kręcenie się z przyjaciółmi?

“Angielski jest ważny” – powtarzamy to jak mantrę, ale czy sama ta mantra wystarcza, by przekonać nasze pociechy? Czy “musisz znać angielski” jest silniejsze od pokusy grania na Xboxie, surfowania po TikToku czy po prostu zwisania na kanapie? Hmm…tak podejrzewałam.

Owszem, można żyć bez znajomości angielskiego. Czy nasz nastolatek zniknie w czarnej dziurze, jeśli nie przetłumaczy “Where is the nearest McDonald’s”? Nie, oczywiście, że nie. Ale czy nie ograniczamy tym samym jego możliwości?

Nauka angielskiego to jak otwarcie drzwi do nowego, barwnego, ekscytującego świata. To jak zdobycie biletu do globalnej społeczności, do poznawania nowych kultur, do lepszych perspektyw zawodowych, a co najważniejsze, do nieskończonych możliwości rozwoju. A nie chcielibyśmy przecież, aby nasze dzieci ominęła taka szansa, prawda?

Dlatego zaraz przeprowadzimy mały eksperyment. Spróbujmy przekształcić “musisz znać angielski” w coś bardziej przekonującego. W coś, co pomoże naszym dzieciom dostrzec, co mogą zyskać, gdy opanują ten język. Nie tylko lepszą pracę, wyższe zarobki czy możliwość wyjazdu za granicę, ale też większą niezależność, lepsze zrozumienie innych kultur, szerszą perspektywę na świat.

Zanim jednak to zrobimy, musimy zrozumieć wyzwania, z którymi nasze dzieci mogą się spotkać na drodze do opanowania angielskiego, i jak możemy im pomóc je pokonać.

Znaczenie nauki angielskiego dla nastolatków

Zacznijmy od kwestii najważniejszych, które mogą się wydawać oczywiste, ale spojrzymy na nie nieco z innej strony. Dlaczego nauka angielskiego jest tak ważna dla naszych nastolatków?

 1. Angielski jest językiem globalnym – to jest oczywiste, prawda? Każdy wie, że angielski jest obecnie lingua franca, uniwersalnym językiem, którym posługuje się świat. Jeżeli nasze pociechy marzą o podróżach, studiach za granicą, czy też międzynarodowej karierze, znajomość angielskiego otworzy przed nimi drzwi do nieograniczonych możliwości.
 2. Angielski a cyfrowy świat – zaskoczyło was kiedyś, ile angielskich słów zna wasze dziecko dzięki grom, jak na przykład Minecraft? W dobie technologii, większość treści internetowych jest dostępna w języku angielskim, co daje naszym dzieciom dostęp do ogromnej ilości informacji. Wyobraźmy sobie, ile mogą nauczyć się i odkryć, mając dostęp do tych zasobów.
 3. Wielokulturowa komunikacja – może nie brzmi to na pierwszy rzut oka ekscytująco, ale pomyślmy o tym w ten sposób. Wasz nastolatek spotyka dziewczynę z zagranicy i chciałby do niej zagadać. Czy nie byłoby fajnie, gdyby mógł swobodnie rozmawiać z nią w języku angielskim? Nauka angielskiego uczy naszych dzieci szacunku i zrozumienia dla innych kultur, co jest nieocenione w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.
 4. Język to zabawa – tak, naprawdę! Wbrew pozorom, język to nie tylko gramatyka i słówka, to również rozumienie kontekstu, interpretowanie znaczeń, a nawet…rozwiązywanie problemów! Jeżeli nasze dzieci znają jedynie podstawy języka, mogą czuć się zagubione i zdezorientowane. W końcu, to nie chodzi tylko o “przetrwanie”, ale o pełne zrozumienie i swobodne porozumiewanie się.
 5. Inwestycja w przyszłość – mój mąż pracuje z programistami, którzy znają angielski i z tymi, którzy znają go tylko pobieżnie. Kto, waszym zdaniem, ma więcej perspektyw i lepsze wynagrodzenie? Ci, którzy nie znają angielskiego, z pewnością chcieliby znać go lepiej. To tylko jeden z przykładów zawodów, które można wykonywać zdalnie, dla dowolnej firmy na świecie.

Nauka angielskiego może być wyzwaniem i to z jaką łatwością nam przyjdzie, zależeć będzie też od naszych indywidualnych predyspozycji. Może wymagać czasu, wysiłku i dużo cierpliwości. Ale pomyślmy o tym w ten sposób – jest to droga, która prowadzi do miejsca, które jest pełne nieskończonych możliwości. A czyż nie chcielibyśmy dać naszym dzieciom tę szansę?

Typowe problemy z nauką angielskiego dla nastolatków

Okej, powiedzmy sobie szczerze: nauka angielskiego, jak każdego języka obcego, potrafi być kłopotliwa. I owszem, ma swoje wyzwania, szczególnie dla nastolatków. Ale nie ma co się poddawać, prawda? Każde z tych wyzwań da się pokonać. W końcu mówimy tutaj o języku, który uchodzi za jeden z najłatwiejszych do nauki (zgadza się, znajomość polskiego sama w sobie jest już super mocą z uwagi na to, jak to trudny język). Zobaczmy więc, jakie typowe problemy mogą napotkać nastolatki uczące się angielskiego:

 1. Motywacja – Motywowanie nastolatka do czegokolwiek, co nie jest związane z Fortnite, TikTok czy innymi gorącymi trendami, może być jak próba przepchnięcia słonia przez drzwi od szafy. Ale pamiętaj, że jeśli nastolatek zrozumie realne korzyści płynące z nauki języka, motywacja nagle zacznie pojawiać się sama.
 2. Gramatyka – Wszyscy wiemy, że angielska gramatyka na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Ale pomówmy szczerze, porównajmy ją do naszej polskiej gramatyki, która jest jedną z najtrudniejszych do nauki na świecie! W kontekście takiego porównania angielska gramatyka wydaje się zdecydowanie bardziej przystępna, prawda? Wszystko, co wydaje się trudne w angielskim, można uprościć. A jeżeli nie wierzysz mi na słowo, sprawdź ten kurs online, który wyjaśnia wszystkie czasy angielskie w zaledwie 4 godziny. Słyszałem, że jest dość przyjemny do oglądania!
 3. Wymowa – Czasami Anglicy mają ten dziwny zwyczaj, że nie zawsze wymawiają słowa tak, jak je piszą. To jest jedno z tych rzeczy, które nauczymy się z czasem i z praktyką. Tak, początkowo może to być frustrujące, ale z czasem nasze dzieci na pewno opanują tę sztukę.
 4. Strach przed błędami – Wiem coś o tym, wychowuję swoje dzieci dwujęzycznie (tak, nie chcę się chwalić). I obserwuję, jak popełniają błędy zarówno w angielskim, jak i w polskim. Ale co jest niesamowite, to fakt, że korekta błędów nie powstrzymuje ich przed mówieniem. A czasami nawet nie poprawiam ich, jeżeli uważam, że błędy są w danym momencie nieistotne, a my nadal możemy się porozumiewać i rozumieć.
 5. Zaburzenia koncentracji – Oj, znamy to dobrze. Skupienie na nauce może być dla nastolatków trudne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy są bombardowani różnego rodzaju bodźcami. Ale odpowiednie strategie i metody nauki mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem.

Rozumienie tych wyzwań jest pierwszym krokiem do znalezienia efektywnych strategii motywacyjnych. Pamiętaj, nie ma powodów do zniechęcania się! Każde z tych wyzwań można pokonać, a my jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Jak motywacja wpływa na efektywność nauki

Widzimy, że w samym procesie nauki jest kilka obszarów, w których realnie jesteśmy w stanie pomóc jako rodzice z czego kluczowym jest motywacja. Powiedzmy to sobie wprost – nauka angielskiego w szkole dla naszych nastolatków jest tak czy inaczej formą motywacji. Może to nie jest najbardziej pozytywna forma motywacji, ale zawsze jest to forma nacisku, żeby się uczyć. Szczególnie dla tych, którzy lubią osiągać wysokie wyniki. I choćbyśmy nie chcieli przyznawać, czasami ten presja bywa skuteczna.

Ale prawda jest taka, że jeśli jest jedna rzecz, która naprawdę może sprawić, że nauka angielskiego stanie się skuteczna, to jest to prawdziwa, wewnętrzna motywacja. Kiedy czujemy, że wiemy, dlaczego robimy to, co robimy, a także widzimy jakiś sens i cel w tym, co robimy, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce:

 • Wzrost zaangażowania – Gdy jesteśmy naprawdę zmotywowani, angażujemy się w proces nauki na zupełnie innym poziomie. Przestaje to być po prostu kolejne zadanie do zrobienia, a staje się czymś, co jest dla nas ważne i co sprawia nam radość. Możemy to zauważyć u naszych nastolatków – kiedy naprawdę chcą się nauczyć czegoś nowego (tak, nawet jeśli jest to najnowsza strategia Fortnite), ich zaangażowanie rośnie nieporównywalnie.
 • Poprawa koncentracji – Kiedy nasze dzieci są zmotywowane, łatwiej im się skupić. Nie muszą już walczyć z odwracającymi uwagę myślami, tylko mogą skupić się na tym, co robią. To przekłada się na większą efektywność nauki i lepsze wyniki.
 • Wzrost wytrwałości – Motywacja pomaga w utrzymaniu wysiłków, nawet kiedy nauka staje się trudna. Nauka języka obcego to maraton, nie sprint, a motywacja jest tym, co pomaga nam dotrzeć do mety.
 • Zadowolenie z osiągnięć – Gdy jesteśmy zmotywowani, osiągnięcia dają nam więcej satysfakcji. Czujemy się dumni z siebie, co z kolei zwiększa naszą motywację do dalszej nauki.

Pamiętaj, że dla każdego nastolatka kluczem jest znalezienie własnej, indywidualnej motywacji do nauki angielskiego. A to jest już zadaniem dla nas, jako rodziców. Przy odrobinie cierpliwości i determinacji możemy pomóc naszym dzieciom odkryć prawdziwe korzyści płynące z nauki angielskiego. I wtedy już nic nie będzie mogło ich powstrzymać!

Podsumowanie

Nauka angielskiego dla nastolatków jest pełna wyzwań, ale jednym z kluczowych elementów, który może przeważyć szalę na korzyść efektywnej nauki, jest motywacja. Motywacja nie tylko pomoże Twojemu dziecku zrozumieć znaczenie nauki angielskiego, ale także przekona je do stawienia czoła problemom, które mogą napotkać na swojej drodze.

Ale jak konkretnie możemy pomóc naszym nastolatkom w budowaniu i utrzymaniu motywacji do nauki angielskiego? Sprawdź 14 praktycznych sposobów, których możesz użyć, żeby pomóc swojemu dziecku w nauce angielskiego. Niezależnie od tego, czy Twój nastolatek jest na początku swojej drogi z angielskim, czy szuka sposobów na opanowanie go na wyższym poziomie, te praktyczne porady pomogą Ci wesprzeć ich w tym procesie.

Trwają zapisy na rok szkolny 2024/2025 🥳